
Ben Wisman (Maastricht (Nederland), 8 december 1952) was en is onder meer actief als sieraadontwerper, edelsmid, beeldhouwer en docent. Hij woont en werkt in Maastricht (Nederland).
Biografie
Wisman is opgeleid aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht (Nederland) (1972-1977). Wisman was bijna vier decennia lang actief als docent aan het Creativiteitsscentrum CCV te Maastricht (Nederland) (1978-2017). Ook gaf hij gastlessen op onder meer de Gerrit Rietveld Academie te Amsterdam (Nederland) (1983-1984) en de kunstacademie in Maastricht (Nederland).
De sieraden van Wisman zijn meestal gemaakt van metalen zoals aluminium en kunststoffen, een enkele keer van hout, bamboe en of pitriet. Daarbij past hij technieken toe als frezen, draaien, boren en zagen. Vaak wordt het aluminium geanodiseerd. De vormen van de sieraden worden meestal bepaald door de sluiting van het sieraad.
Sieraden van Wisman hebben vaak onconventionele sluitingen of brocheringen. Naast sieraden vervaardigt Wisman ook lampen. Hij werkt onder meer met een 3D-printer.
Een broche van de hand van Wisman is met astronaut Wubbo Ockels (1946-2014) mee de ruimte in geweest en is 112 keer rond de aarde gecirkeld. Na de landing terug op aarde schonk Ockels de twintig centimeter lange broche in de vorm van een ruimteschip aan de vrouw en moeder van zijn kinderen, Joos Ockels. Joos Ockels had Wisman benaderd met het verzoek een broche voor in de ruimte te ontwerpen.
Sieraden van Wisman werden gepresenteerd door onder meer Galerie Beeld & Aambeeld, Galerie Flora en Galerie Ra. Wisman was lid van de VES.
Werk in openbare collecties (selectie)
CODA, Apeldoorn (Nederland)
Dallas Museum of Art, Dallas (Verenigde Staten)
Design Museum Den Bosch, Den Bosch (Nederland)
Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE), Amersfoort (Nederland)
Werk in particuliere collecties (selectie)
Nelly Van Den Abbeele
Inge Asenbaum
Jurriaan van den Berg
Paul Derrez & Willem Hoogstede
Yvònne Joris
Thea & Jur van Lee-Ellis
Joos Ockels
Tentoonstellingen (selectie)
1980 – Ben Wisman, Galerie Ra, Amsterdam (Nederland)
1980 – Sieraden (reizende tentoonstelling, 12 locaties in Nederland)
1981 – Vereniging van Edelsmeden en Sieraadontwerpers, Stedelijk Museum Amsterdam, Amsterdam (Nederland)
1982 – Ben Wisman; Herman Hermsen; Lia de Sain, Galerie Ra, Amsterdam (Nederland)
1983 – Sieraden, Expositie Culturele Kring Land van Heusden en Altena, Kasteel-Raadhuis Dussen, Dussen (Nederland) (12 november 1983 t/m 27 november 1983)
1984 – Hollandsk Smykkekunst, Galerie Metal, Kopenhagen (Denemarken) (26 oktober 1984 t/m 13 november 1984)
1984 – Hollandsk Smykkekunst, Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder (Denemarken) (17 november 1984 t/m 16 december 1984)
1984 – Some Dutch Jewellers, Arnolfini, Bristol (Verenigd Koninkrijk)
1985 – 16 Dutch Jewellery Designers, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim (Noorwegen)
1985 – Galerie Beeld & Aambeeld, Enschede (Nederland)
1986 – 10 Jaar Ra, Galerie Ra, Amsterdam (Nederland)
1986 – 16 Dutch Jewellery Designers, Nutida Svenskt Silver, Stockholm (Zweden)
1986 – Multiples heden verleden, Galerie Marzee, Nijmegen (Nederland)
1986 – Multiples heden verleden, Galerie Nouvelles Images, Den Haag (Nederland)
1986 – Multiples heden verleden, Stedelijk Museum Amsterdam, Amsterdam (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Galerie Eewal, Leeuwarden (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Galerie Kokon, Tilburg (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Galerie Pêdjeshof, Grubbenvorst (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Galerie Puntgaaf, Groningen (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Kunst+, Vlaardingen (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Kunst/Werk, Utrecht (Nederland)
1987 – Multiples heden verleden, Museum Het Palthe-Huis, Oldenzaal (in samenwerking met Galerie Beeld & Aambeeld)
1987 – Multiples heden verleden, Trits Sieraden, Delft (Nederland)
1989 – Sieraad en Mode, Tien Jaar Galerie Beeld & Aambeeld 1979 – 1989, Museum Het Palthe-Huis, Oldenzaal (Nederland)
1994 – Voor binnen en buiten, Galerie Beeld & Aambeeld, Enschede (Nederland) (19 februari 1994 t/m 19 maart 1994)
1998 – Supplement, een keuze uit de sieraden- en catalogiverzameling van Jurriaan van den Berg, De Nederlandsche Bank, Amsterdam (Nederland)
1999 – Eeuwig genegen, Galerie Beeld & Aambeeld, Enschede (Nederland)
2004 – Hoogtepunten van het Nederlandse moderne sieraad, De Nederlandsche Bank, Amsterdam (Nederland) (22 maart 2004 tot 7 mei 2004)
2013 – Dare to wear, sieraden uit de collectie Paul Derrez/Willem Hoogstede, CODA, Apeldoorn (Nederland)
2018 – Rijkdom – Sieraden van het Rijk, CODA, Apeldoorn (Nederland)
Opdrachten (selectie)
1985 – Broche voor Wubbo Ockels in opdracht van Joos Ockels
Bibliografie (selectie)
10 Jaar Ra (1986). Amsterdam: Galerie Ra. OCLC 27263707
Betman, K. (19 december 2021) Sieraad en Mode – tien jaar Galerie Beeld & Aambeeld. hedendaagsesieraden.nl.
Derrez, P. en Neerincx, R. (1981) Vereniging van Edelsmeden en Sieraadontwerpers. Amsterdam.
Doosje, J. (29 december 2021) Voor binnen en buiten. hedendaagsesieraden.nl.
Galerie Beeld & Aambeeld (1989) Sieraad en mode, Tien jaar Galerie Beeld & Aambeeld 1979 – 1989. Haaksbergen: Stichting Raad van Tien. OCLC 68855296
Koch, J., Neerincx, R. en Opstad, J.L. (1985)16 Dutch Jewellery Designers. Amsterdam. OCLC 59041235
Multiples heden verleden (1986). Amsterdam: VES. OCLC 36257696
Voor binnen en buiten, vijftien sieradenmakers / Vijftien jaar Galerie Beeld & Aambeeld (1994). Haaksbergen: Stichting Raad van Tien.
Links
• RKD Artists
• Wikidata
• Website
Donaties
Deze website heeft geen commercieel doel en is op persoonlijk initiatief, onafhankelijk en geheel op vrijwillige basis met minimale middelen tot stand gekomen. Wilt u dat steunen met een gift? Dat kan! U kunt uw bijdrage overmaken naar: NL27 TRIO 0781 5140 02 ten name van E. Doornbusch te Amsterdam onder vermelding van hedendaagse sieraden, ook kunt u doneren via paypal.me/hedendaagsesieraden. Giften zullen worden aangewend voor onderhoud en verbetering van de website.
Duurzaam verwijzen naar deze pagina? Gebruik dan deze link: https://hedendaagsesieraden.nl/2020/10/02/ben-wisman/