
Het TextielMuseum in Tilburg (Nederland) werd in 1958 geopend. Errol van de Werdt is directeur.
Geschiedenis
Het museum -dat verschillende namen had, waaronder AUDAX Textielmuseum en Nederlands Textielmuseum– werd in 1958 geopend in een villa van een textielfabrikant. Sinds 1985 is het museum gehuisvest in de voormalige textielfabriek van de firma C. Mommers & Co. In mei 2008 heropende het museum na een verbouwing.
Rond 1980 werd er vaker dan ooit textiel gebruikt bij de vervaardiging van sieraden. Naar aanleiding daarvan startte het museum in 1985 met het verzamelen van sieraden en draagbare objecten. Het TextielMuseum is dan ook één van de belangrijkste instellingen in Nederland wat betreft het verzamelen van werk van sieraadontwerpers.
Verzamelde sieraadontwerpers
De collectie omvat anno 2018 circa 200 objecten vervaardigd vanaf 1970 van de hand van in Nederland werkzame sieraadontwerpers waaronder:
Luis Acosta
Ela Bauer
Eleonoor van Beusekom
Célio Braga
Mecky van den Brink
Brigit Daamen
Iris Eichenberg
Hilde Foks
Formafantasma
Willemijn de Greef
Petra Hartman
Maria Hees
Marjorie Jacobs
Beppe Kessler
Charon Kransen
Marly Kruytzer
Felieke van der Leest
Nel Linssen
Lous Martin
Chequita Nahar
Evert Nijland
Annelies Planteijdt
Katja Prins
Uli Rapp
Lia de Sain
Lucy Sarneel
Annemiek Steenhuis
Annemarie Timmer
Truike Verdegaal
Andrea Wagner
Lam de Wolf
Lucy Zom
Daarnaast bevinden zich ook objecten anders dan sieraden in de collectie, bijvoorbeeld van Gijs Bakker en Marcel Wanders.
De conservator kunst en vormgeving (waaronder de sieraden vallen) is Caroline Boot.
Tentoonstellingen (selectie)
1989 – Signalement
1998 – Blikvangers (Ted Noten)
2000 – Een steekje los? Verrassende ontwikkelingen in het breien (Felieke van der Leest)
2001 – Sieraden van textiel (Brigit Daamen)
2002 – Sieraden nu
2005 – Verliefde struisvogels, de wonderlijke sieraden van Felieke van der Leest
2014 – Body Jewels
2015 – ZERO in het Kwadraat
2019 – Black & White | Symboliek in Kunst en Design (Miriam Verbeek)
Directeuren (selectie)
Carin Reinders
Ton Wagemakers
Errol van de Werdt (….-heden)
Conservatoren (selectie)
Caroline Boot (-heden)
Bibliografie (selectie)
Besten, L. den (2011) On Jewellery, A Compendium of international contemporary art jewellery. Stuttgart: ARNOLDSCHE Art Publishers. ISBN 9783897903494
Lemmerman, H. (23 juni 2022) Het Wilde Oog en Willemijn de Greef. hedendaagsesieraden.nl.
Reinders, C.E.M. (27 oktober 2021) Carin Reinders en CODA. hedendaagsesieraden.nl.
Donaties
Deze website heeft geen commercieel doel en is op persoonlijk initiatief, onafhankelijk en geheel op vrijwillige basis met minimale middelen tot stand gekomen. Wilt u dat steunen met een gift? Dat kan! U kunt uw bijdrage overmaken naar: NL27 TRIO 0781 5140 02 ten name van E. Doornbusch te Amsterdam onder vermelding van hedendaagse sieraden, ook kunt u doneren via paypal.me/hedendaagsesieraden. Giften zullen worden aangewend voor onderhoud en verbetering van de website.
Duurzaam verwijzen naar deze pagina? Gebruik dan deze link: http://hedendaagsesieraden.nl/2016/11/19/textielmuseum/