
Claartje Keur (Amsterdam (Nederland), 6 februari 1938 – Apeldoorn (Nederland), 19 maart 2021) was onder meer actief als fotograaf en verzamelaar van sieraden. Zij woonde en werkte in Apeldoorn (Nederland).
Biografie
Keur is opgeleid aan de HTS te Dordrecht (Nederland), waar haar interesse voor fotografie werd gewekt. Zij fotografeerde aanvankelijk voornamelijk met een Hasselblad in zwart-wit. Later stapte Keur over naar digitale fotografie in kleur. Door middel van fotografie legde Keur de vergankelijke en voortschrijdende tijd vast. Met haar camera volgde Keur haar onderwerp (mensen, gebouwen of de stad) soms jaren lang.
Vanaf de tachtiger jaren verzamelde Keur moderne sieraden, vooral halssieraden. Haar eerste bewuste aankoop in dit verband betrof een broche van Sita Falkena in Galerie Ra in 1983. In 1986 volgden een armband en een halssieraad van Emmy van Leersum.
Keur legde een voorkeur aan de dag voor sieraden van sieraadontwerpers en kunstenaars die zijn afgestudeerd aan één van de Nederlandse kunstacademies. Verder lette Keur bij het verzamelen op een zo groot mogelijke diversiteit aan kunstenaars én materialen.
Vanaf de start van het verzamelen maakte Keur foto’s van de sieraadontwerper van wie zij werk aanschafte. Meestal zijn het foto’s van de kunstenaar in diens atelier. Zodoende kende Keur de sieraadontwerpers en heeft zij haar kennis over het onderwerp verdiept. Daarnaast maakte Keur ook steeds zelfportretten op straat waarop zij het aangeschafte sieraad draagt en waardoor het belang alsook de betekenis van de relatie tussen sieraad en drager wordt onderstreept.
In 1998 werd de verzameling halssieraden van Keur voor het eerst museaal gepresenteerd in het Museum voor Moderne Kunst Arnhem te Arnhem (Nederland), in combinatie met portretten van Keurs hand van de makers. Keur legde op bijvoorbeeld 1 maart 1996 Marcel Wanders vast in zwart-wit aan tafel waarop een theeservies stond én de Knotted chair in voorbereiding lag. In 2014 volgde een vergelijkbare tentoonstelling in CODA te Apeldoorn (Nederland) waarbij 70 halssieraden waren gecombineerd met 70 fotoportretten in de 33 meter lange vitrine.
Sieradensalons
Van 2000 tot en met 2010 hield Keur sieradensalons bij haar thuis in Apeldoorn (Nederland). Voor elke salon kreeg een gevestigde sieraadontwerper de opdracht een halssieraad te maken voor Claartje Keur. Deze sieraadontwerper zocht een aankomende sieraadontwerper uit die dezelfde opdracht kreeg. Van de halssieraden werden circa tien kleinere afgeleiden gemaakt om aan de gasten van de salon te verkopen. Van 2011 tot en met 2013 vonden vergelijkbare salons plaats, maar werkten de sieraadontwerpers niet langer in opdracht of in duo.
2000 – Lucy Sarneel & Stephanie Jendis (vrijdag 25 januari 2000 vanaf 20:00 uur)
2001 – Ted Noten & Marcel van Kan
2002 – Iris Eichenberg & Clara Moranti
2003 – Ralph Bakker & Ellen Boersma
2004 – Nel Linssen & Amandine Meunier
2005 – Paul Derrez & Sarah Enoch
2007 – Peggy Bannenberg & Marije Geursen
2008 – Peter Hoogeboom & Ingeborg Vandamme
2009 – Julie Mollenhauer & Francis Wadsworth-Jones
2010 – Ruudt Peters & Erik Kuipers
2011 – Maria Hees
2012 – Mecky van den Brink
2013 – Arnout Visser
Sieraden met een verhaal
In oktober 2014 vond er in CODA een presentatie plaats getiteld Tien jaar Sieraden met een verhaal. Telkens een andere sieraadontwerper kreeg de opdracht om een halssieraad te maken voor de collectie van CODA. Een persoon, bestaand of verzonnen, was de inspiratiebron van het halssieraad. Naast deze opdracht maakte de ontwerper ook 26 kleine sieraden, geïnspireerd op het halssieraad, die op de dag van de presentatie aan het publiek werd verkocht. Een sieraad in oplage werd gemaakt voor CODA. De presentatie vond steeds plaats op de laatste zaterdag van oktober. De keuze van de sieraadontwerper, het begeleiden ervan en de presentatie was in handen van Keur.
2005 – Stephanie Jendis
2006 – Gésine Hackenberg
2007 – Francis Willemstijn
2008 – Constance Schreiber
2009 – Bas Bouman
2010 – Ineke Heerkens
2011 – Mi-Ah Rödiger
2012 – Nina Sajet
2013 – Réka Fekete
2014 – Liesbet Bussche
Verzamelde kunstenaars (selectie)
Tussen haken staat achter de naam van de kunstenaar het jaar waarin Keur haar of hem heeft gefotografeerd.
Gijs Assmann
Gijs Bakker (foto Keur Amsterdam (Nederland) 3 mei 1996)
Laura Bakker
Ralph Bakker (foto Keur Rotterdam (Nederland) 11 januari 1992)
Peggy Bannenberg (foto Keur Amsterdam (Nederland) 4 december 1997)
Ela Bauer
Dinie Besems (foto Keur Amsterdam (Nederland) 22 december 1995)
Rob Birza (foto Keur Utrecht (Nederland) 8 januari 1998)
Onno Boekhoudt (foto Keur De Hoeve (Nederland) 28 december 1995)
Bas Bouman
Laura Braspenning
Mecky van den Brink (foto Keur Amsterdam (Nederland) 22 augustus 1997)
Paul Derrez (foto Keur Amsterdam (Nederland) 16 april 1998)
Nicolas Dings
Jacomijn van der Donk (foto Keur Amsterdam (Nederland) 19 december 1991)
Iris Eichenberg
Sita Falkena
Jantje Fleischhut
Hilde Foks
Helen Frik (foto Keur Amsterdam (Nederland) 12 juli 1998)
Marijke de Goey
Willemijn de Greef
Gésine Hackenberg
Petra Hartman (foto Keur Oosterbeek (Nederland) 3 september 1991)
Ineke Heerkens
Maria Hees (foto Keur Doetinchem (Nederland) 11 november 1996)
Marion Herbst (foto Keur Veen 14 februari 1991)
Herman Hermsen (foto Keur Arnhem (Nederland) 21 september 1995)
Peter Hoogeboom (foto Keur Amsterdam (Nederland) 28 maart 1996)
Rian de Jong
Beppe Kessler (foto Keur Kwadijk (Nederland) 14 november 1995)
Beate Klockmann
Daniëlle Koninkx
Manon van Kouswijk
Birgit Laken
Emmy van Leersum
Felieke van der Leest
Nel Linssen (foto Keur Nijmegen (Nederland) 6 augustus 1991)
Lous Martin
Julie Mollenhauer (foto Keur Amsterdam (Nederland) 25 maart 1992)
Chequita Nahar
Riet Neerincx
Evert Nijland
Ted Noten (foto Keur Amsterdam (Nederland) 9 januari 1992)
Ruudt Peters (foto Keur Amsterdam (Nederland) 17 april 1991)
Annelies Planteijdt (foto Keur Biezelinge (Nederland) 1996)
Katja Prins (foto Keur Amsterdam (Nederland) 5 juni 1998)
Mi-Ah Rödiger
Liesbeth Rommers
Maria Roosen (foto Keur Arnhem (Nederland) 19 februari 1998)
Nina Sajet
Philip Sajet (foto Keur Amsterdam (Nederland) 3 maart 1995)
Lucy Sarneel (foto Keur Amsterdam (Nederland) 12 september 1991)
Rob Scholte (foto Keur Amsterdam (Nederland) 21 april 1998)
Constance Schreiber
Robert Smit (foto Keur Amsterdam (Nederland) 12 oktober 1991)
Chris Steenbergen
Thea Tolsma
Terhi Tolvanen
Miriam Verbeek
Truike Verdegaal
Carel Visser (foto Keur Amsterdam (Nederland) 14 augustus 1991)
Wim Vonk
Marcel Wanders (foto Keur Amsterdam (Nederland) 1 maart 1996)
Francis Willemstijn
Lam de Wolf
Tentoonstellingen (selectie)
1998 – Claartje Keur, portretten en colliers, Museum voor Moderne Kunst Arnhem, Arnhem (Nederland)
2001 – Sieraden, de keuze van Apeldoorn, Galerie Marzee, Nijmegen (Nederland)
2001 – Sieraden, de keuze van Apeldoorn, Van Reekum Museum, Apeldoorn (Nederland)
2014 – Kettingreacties, sieraden en fotografie van Claartje Keur, CODA, Apeldoorn (Nederland) (uit de verzameling sieraden van Keur)
2014 – Tien jaar Sieraden met een Verhaal, CODA, Apeldoorn (Nederland)
2018 – Chains/Schakels/Verbindingen, Sieraad Art Fair (SAF), Westergasfabriek, Amsterdam (Nederland)
Bibliografie (selectie)
Bal, M. (2009) Annelies Planteijdt. Nijmegen: Galerie Marzee. ISBN 9789073124202
Besten, L. den (14 mei 2021) Claartje Keur, February 6, 1938-March 19, 2021, A Dutch Jewelry Collector With A Story. Art Jewelry Forum.
Besten, L. den (1998) ‘k Zou zo graag een ketting rijgen, Claartje Keur’s collectie colliers & haar fotoportretten van de makers. Arnhem: Museum voor Moderne kunst Arnhem. OCLC 699181441
Derrez, P. (2016). Galerie Ra 40 jaar Dierbaar. Amsterdam: Galerie Ra. OCLC 962408309
Reinders, C.E.M. (27 oktober 2021) Carin Reinders en CODA. hedendaagsesieraden.nl.
Sieraden, de keuze van Apeldoorn (2001). Nijmegen: Galerie Marzee. ISBN 90-73124-07-7
Links
• RKD Artists
• Wikidata
• Website
Donaties
Deze website heeft geen commercieel doel en is op persoonlijk initiatief, onafhankelijk en geheel op vrijwillige basis met minimale middelen tot stand gekomen. Wilt u dat steunen met een gift? Dat kan! U kunt uw bijdrage overmaken naar: NL27 TRIO 0781 5140 02 ten name van E. Doornbusch te Amsterdam onder vermelding van hedendaagse sieraden, ook kunt u doneren via paypal.me/hedendaagsesieraden. Giften zullen worden aangewend voor onderhoud en verbetering van de website.
Duurzaam verwijzen naar deze pagina? Gebruik dan deze link: http://hedendaagsesieraden.nl/2016/09/24/claartje-keur/